GeoExpress

LizardTech GeoExpress

İhtiyacınız olan görüntü işleme ve sıkıştırma yazılımı. Şimdi Alfa Kanalı ve hiperspektral desteğiyle.

LizardTech GeoExpress, standard MrSID (şimdi MG4 - MrSID Generation 4’e güncellenmiş olarak) ya da ISO standardı JPEG 2000 görüntü sıkıştırma formatlarını kullanarak, orijinal görüntülerin kalitelerini koruyarak orijinal boyutlarının yüzde beşinden daha küçük boyutlara düşürerek veri depolama masraflarını düşürmektedir. 

GeoExpress’i nasıl kullanabilirsiniz?

Veri oluşturma veya görüntülemeden zaman kazanın

GeoExpress yazılımı, projeksiyon değiştirme, renk dengeleme, mozaikleme, kesme, benek giderme vb. gibi güçlü, hızlı ve kullanımı kolay görüntü işleme ve düzenleme araçları sunarak projelerinizde zaman kazanmanızı sağlar. Ayrıca MrSID ve JPEG 2000 formatlı görüntüler diğer görüntü formatlarına kıyasla daha kısa sürede açılırlar. Böylece müşterileriniz de zaman kazanmış olur.

Multispektral görüntülerinizi kişiselleştirin

GeoExpress 8.5, yaygın uzamsal görüntü standardı MG4’ün yeni versiyonunu desteklemektedir. MG4’ün multi ve hiperspektral görüntüleri sıkıştırma özelliğiyle GeoExpress yazılımını 255 bantlı görüntü dosyalarını MrSID’le sıkıştırmakta kullanabilir, multispektral kaynak görüntülerden istediğiniz bant kombinasyonunu oluşturabilir, ve belirli bant veya bant gruplarına ayrı ayrı sıkıştırma miktarları belirleyebilirsiniz. 4 bantlı, kızılötesi görüntülerle çalışmak için de, en yeni 8 bantlı uydu görüntülerini işlemek için de, yüksek çözünürlüklü RGB görüntüleri sıkıştırmak için de GeoExpress elinizin altında.

Saydamlık için Alfa Kanallarını kullanın

MrSID formatının alfa kanalı desteğiyle, artık görüntülerinize gerçek saydamlık ekleyebilirsiniz. Artık, yüksek sıkıştırma oranlarında bile, görüntülerinizin belirli parçalarını saydam veya opak yaparak verilerinizin görünüşü üzerinde daha büyük kontrole sahipsiniz. Alfa kanallarını halihazırdaki sıkıştırılmış görüntüler üzerinde de, sıkıştırma sonrası oluşan beneklenmeyi gidermek için kullanabilirsiniz. Alfa kanallı görüntüler, kullandığınız CBS yazılımlarında yüksek doğruluklu analiz ve görselleştirmelerde sorunsuzca kullanabilmeniz için kusursuz mozaikler oluşturmaktadır.

Geliştirilmiş mozaikleme seçeneklerini kullanın

Önceleri mozikler ya çabuk oluşturulup kullanıcılar tarafından çok yavaş açılmakta; ya da oluşturulması çok uzun sürmekte ve okuyucu yazılımlar tarafından hızlıca açılabilmekteydi. GeoExpress 8.5’le binlerce MrSID dosyasını değerli zamanınızı verileri yeniden işlemekle kaybetmeden hızlıca birleştirebilirsiniz. MG4 mozaikleri tek bir görüntü kadar hızlı açılabilmektedir. Böylece siz görüntüleri oluştururken, kullanıcılarınız da görüntülerken vakit kaybetmezler. 

Express Server entegrasyonu

GeoExpress yazılımı verinizi doğrudan Express Server görüntü sunucunuza yükleme imkanı sunar. Express Server’ı, yeni oluşturduğunuz görüntüler için varsayılan yükleme alanı olarak tanımlayabilir, ya da halihazırda elinizde bulunan MrSID veya JPEG 2000 görüntüleri yeniden işlemeden LizardTech’in Express Server’ına yükleyebilirsiniz. Verilerinizi sadece bir kaç tıkla GeoExpress’ten Express Server’a, WMS, ArcGIS Image Server ya da web uygulamalarında yayınlanmak üzere yükleyebilirsiniz. Bu gelişmiş birlikte işlerlik sayesinde GeoExpress görüntüleme çalışmalarınız için ideal bir yönetim merkezi görevi görür.

Express Server’ı GeoExpress üzerinden yönetin

GeoExpress içinde bulunan Express Server Yönetici Konsolu, tek bir noktadan birden fazla Express Server kurulumunu yönetmenizi sağlar. Üzerinde çalıştığınız görüntülere katalog oluşturmak için GeoExpress’ten ayrılmanıza gerek yok. GeoExpress araç çubuğundan erişilebilen Express Server Yönetici Konsolu, tüm veri kataloglarınızda indeksler ve WMS katmanları oluşturup güncellemenize olanak tanır. Görüntülerinizin dağıtımını yönetmek her zamankinden kolay.

GeoExpress’i 64-Bit sistemlerde kullanın

Bir kaç terabaytlık görüntü mozaikleri oluşturmak için her zamankinden daha fazla hafıza (16GB veya daha fazla) kullanın. GeoExpress yazılımıyla, MrSID verinizi 64-bit işletim sistemlerinin olanakları sayesinde her zamankinden daha hızlı oluşturabilirsiniz.

Görüntü ve mozaiklere renk dengelemesi uygulayın

Tek görüntü veya mozaikleri renk dengelemesi uygulayarak daha estetik, kullanışlı ve kolay anlaşılır hale getirin. Manuel ya da otomatik parlaklık ayarı, sabit bozulmaları gidermek için kontrast ve gamma düzeltmeleri yardımıyla komşu görüntüleri birbirlerine benzer hale getirin. Dönüklük, seam line(?), vignetting(kenar ayrıntısı yitimi?) gibi sabit olmayan bozukluklar için de GeoExpress otomatik düzeltme yapmanızı sağlıyor.

Esnek lisanslama özelliğinden yararlanın

GeoExpress’in kolaylıklarından tüm firma içerisinde faydalanın. Wavelet temelli görüntü sıkıştırma ve üstün görüntü işleme araçları yüzer lisansla birleşerek şirketinizin hem masa başında hem de arazide çalışma verimliliğini artırırken, yazılıma ayırdığınız bütçeden alacağınız karşılığı maksimize eder. Büro dışına çıkacak personel, gezici lisans ödünç alarak çevrimdışı çalışabilmektedir. GeoExpress 8.5, sistem yöneticilerine yüzer lisansların kaç adedinin gezici lisans olarak ayrılabileceğinin kontrolünü de vermektedir. 

Projeksiyon tanımlama

Veriniz üzerinde projeksiyon dönüşümleri gerçekleştirerek doğrudan MrSID veya JPEG 2000 formatında kaydedebilirsiniz. Projeksiyon değişimi için TIFF ya da diğer ham formatlara çevirmenize gerek yoktur. Böylece görüntülerinizi sıkıştırılmış halde tutarak hem zamandan hem de depolama alanından kazanmış olursunuz. Kullanıcı tanımlı koordinat sistemleri tanımlayabilir, kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz. GeoExpress’in  “Yakın zamanda kullanılan” özelliği sayesinde sıklıkla kullandığınız koordinat sistemlerini kolayca seçin. Ayrıca otomatik olarak AUX dosyaları oluşturarak metaverinizin ESRI uygulamalarında okunabilmesini de sağlayabilirsiniz.

 

Özel metaveri ekleme ve düzenleme

GeoExpress, MrSId ve JPEG 2000 görüntülerinizde özel metaveri etiketleri tanımlamak ve eklemek üzere gelişmiş metaveri düzenleme araçları sunmaktadır. Görüntünüzü yeniden işlemeden referans koordinat sisteminizi değiştirebilir, LizardTech Express Server yazılımı üzerinden sunacağınız web uygulamalarında kullanmak üzere oluşturduğunuz özel metaveri etiketlerini kullanabilirsiniz.

Görüntülerinizi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirin

GeoExpress’in üstün düzenleme ve işleme araçları sayesinde halihazırdaki görüntü dosyalarınızı daha kullanışlı hale getirin. Mozaikleme, kesme, renk dengeleme, projeksiyon tanımlama ve daha fazlasından faydalanın. Eğer görüntü sıkıştırmasına ihtiyacınız yoksa, ya da sıkıştırma imkanına sahipseniz ama görüntü işleme özeliklerinden faydalanmak istiyorsanız, görüntü işleme araçları GeoExpress Tools içerisinde ayrı olarak da bulunmaktadır.

Mozaikleri bölün ve dışa aktarın

Görüntü dosyalarınızı, GeoExpress’in dışa aktarma araçlarını kullanarak, CD veya DVD’lere sığdırmak üzere bölebilirsiniz. Komut satırı araçlarını öğrenmeye gerek duymadan, görüntü üzerinde basitçe bir dikdörtgen çizerek MrSID veya JPEG 2000 görüntü dosyanızın bir kısmını veya tamamını, GeoExpress kullanıcı arayüzü üzerinden,  doğrudan GeoTIFF formatında dışa aktarın. 

Güvenle kodlayın 

GeoExpress yazılımı, sıkıştırılmış görüntülerin ISO veya başka standartlarla uyumlu olup olmadığı konusundaki belirsizliği gidermektedir. Bunlara A.B.D. Savunma Bakanlığı ve NGA JPEG 2000 şartları (NPJE ve EPJE) ve uzun süredir piyasada standard haline gelmiş MrSID de bulunmaktadır. Gömülü veya kullanıcı tanımlı kodlama profilleri, firmanızın her seferinde aynı yüksek kaliteli ürünleri sağlamasına yardımcı olur.

Mekansal uygulamalarla birlikte çalışabilirliği sağlayın

GeoExpress, ESRI, Leica Geosystems, Autodesk, Intergraph, MapInfo, Bentley, GE/Smallworld vb. gibi yaygın mekansal uygulamaların hemen hepsiyle birlikte çalışabilir şekilde tasarlanmıştır. Oluşturduğunuz MrSID ve JPEG 2000 görüntüler, müşterilerinizin halihazırda kullandıkları yazılımlarda görüntülenebilmektedir.